LifeFree.pl

Wrażliwe „Ja”. Holistyczne Szkice Trenerskie

Lęk zawsze związany jest ze strukturą ja. Ta zaś ukształtowała się jako zespół strategii chroniących nas przed cierpieniem. W tym znaczeniu ja służy jako zbroja oddzielająca nas od rzeczywistości grożącej nam zranieniem.
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Lęk jest podstawowym zjawiskiem z obszaru emocji występującym w pracy z grupą. Na swój sposób boją się zarówno uczestnicy jak i trener. Lęk zawsze związany jest ze strukturą ja. Ta zaś ukształtowała się jako zespół strategii chroniących nas przed cierpieniem. W tym znaczeniu ja służy jako zbroja oddzielająca nas od rzeczywistości grożącej nam zranieniem. Paradoksalnie jednak im mocniejsza zbroja, tym mocniejsze zagrożenie i podatność na nie. W tym zjawisku uwidacznia się podstawowa zasada równoważenia się przeciwieństw.

Wygląda to tak, jakby tym mocniejsza zbroja prosiła się bardziej o cios odsłaniający miękkie wnętrze. To wnętrze jest bowiem osobistą prawdą, która pragnie swobodnie manifestować się na zewnątrz. To jednak nieuchronnie grozi potencjalnym cierpieniem.

W tym dylemacie, jak w innych sprawach ludzkich (i nie tylko) najbardziej zdrowa jest droga środka. A to oznacza posiadanie wystarczająco silnej struktury ja względnie chroniącej nas przed niebezpieczeństwami. Ani za mocnej ani za słabej.

Dlatego tak ważne jest, by trener nieustannie rozwijał swoje kompetencje, nie tylko merytoryczne, ale pracował również na własnym rozwojem osobistym.


Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

Zobacz poprzedni Szkic.

Zobacz kolejny Szkic.

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Granice

Granice

Rozwój
czwartek, 28 listopada 2019, 18:19
Czym są granice, o których tyle się mówi w psychologii? Jaki jest ich związek ze świadomością ciała, skoro nie chodzi tutaj jedynie o granice cielesne?

Zobacz również