LifeFree.pl

O naturze oddzielenia. Holistyczne Szkice Trenerskie

W procesie grupowym manifestuje się to przede wszystkim jako opór przed wejściem w bieżące doświadczenie. Zamiast tego mamy do czynienia z próbą utrzymania bezpiecznego z pozoru status quo.
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Istotą procesu grupowego jest ciągły ruch i zmiana. Ludzie boją się zmiany i dlatego robią wiele, by ją zablokować. Zamiast doświadczać cierpienia i reagować na zagrożenie strachem, co jest organiczną strategią radzenia sobie z trudnościami, wolimy się zabezpieczać na przyszłość, zamieniając w ten sposób strach na lęk. Lęk nie jest organiczny, stanowi bowiem reakcję na potencjalne zagrożenie naszego systemu obrony.

Zamiast przestraszyć się raz a dobrze, wolimy budować obrony i lękać się nieustannie o ich sprawność. Tak oto tworzy się podstawowy schemat oddzielenia od rzeczywistości. Zamiast płynąć z nurtem tego, co jest, obudowujemy się i zabezpieczamy tracąc tym samym kontakt z żywym przepływem.

W procesie grupowym manifestuje się to przede wszystkim jako opór przed wejściem w bieżące doświadczenie. Zamiast tego mamy do czynienia z próbą utrzymania bezpiecznego z pozoru status quo. Ale zgodnie z dynamiką procesu im silniejszy opór, tym więcej energii gromadzi się wokół systemu zabezpieczeń. Prawda bowiem chce się uwolnić, a każdy z nas głęboko tęskni za przekroczeniem podstawowego oddzielenia.

Można powiedzieć, że proces grupowy to droga od oporu do uwolnienia.


Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

Zobacz poprzedni Szkic.

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie. O uważnej komunikacji.

Holistyczne Szkice Trenerskie. O uważnej komunikacji.

Rozwój
poniedziałek, 03 czerwca 2019, 21:53
Wiele osób, które spotykam, tęsknią za tym, aby być naprawdę wysłuchanym. Ja też za tym tęsknię. To takie uczucie, kiedy wiesz, że to co mówisz, ląduje w umyśle i sercu drugiej osoby.
Jak zrywamy więź z ciałem?

Jak zrywamy więź z ciałem?

Rozwój
wtorek, 28 maja 2019, 21:09
Obecnie wiele mówi się o zerwaniu więzi z ciałem, o odcięciu od ciała, utracie kontaktu z doznaniami somatycznymi. I to nie tylko w kontekście traumy.

Zobacz również

Świadomy dotyk
Rozwój
poniedziałek, 20 maja 2019, 02:05

Świadomy dotyk

Dotyk odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Każdy z nas...