LifeFree.pl

Istota lęku przed procesem grupowym. Holistyczne Szkice Trenerskie

Co stanowi jednak istotę lęku przed procesem? Czego się najbardziej boimy? Wydaje się, że najważniejszym zagrożeniem jest naruszenie struktury naszego ja.
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Zdawanie się na proces grupowy z zaufaniem do jego mądrości jest prawdziwym wyzwaniem dla uczestników grupy i dla trenera. Jest otwieraniem się na nieznane i puszczaniem własnej kontroli. Uczestnicy oczywiście zachowują się tak, jak pozwala im na to ich konstrukcja psychiczna. Od trenera będziemy jednak oczekiwać, że jest w stanie pomieścić swój lęk i robić swoje, rozumiejąc i przyjmując to, co dzieje się w grupie. W tej, jak i wielu jeszcze innych kwestiach dobrze, jeśli trener jest bardziej zaawansowany niż uczestnicy grupy.

Co stanowi jednak istotę lęku przed procesem? Czego się najbardziej boimy? Wydaje się, że najważniejszym zagrożeniem jest naruszenie struktury naszego ja. A to oznacza w praktyce takie doświadczenia jak: utrata twarzy, kompromitacja, utrata kontroli, naruszenie obrazu własnej osoby, bezradność, spadek samooceny.

Wszystkie te doświadczenia ostatecznie skutkują cierpieniem, które dotyka najbardziej centralnej struktury naszego charakteru. Tam właśnie jesteśmy najbardziej wrażliwi i podatni na zranienie. Co jednak decyduje o tej podatności?


Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

Zobacz poprzedni Szkic.

Zobacz kolejny Szkic.

 

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Rozwój
wtorek, 15 października 2019, 21:19
W grupie zawsze jest miejsce dla błazna, mądrali, niechcącego nic robić, nieobecnego, aktywnego, współpracującego, rozsądnego, porządkującego, zasłuchanego, pilnie piszącego, niezadowolonego i tego co mu coś wypadło…

Zobacz również

Poprzez ciało do Prawdy?
Rozwój
czwartek, 10 października 2019, 21:59

Poprzez ciało do Prawdy?

Przygotowując kilka dni temu wpis chciałam podzielić się z wami...