LifeFree.pl

Zaufanie do mądrości procesu. Holistyczne Szkice Trenerskie

Proces grupowy nic sobie nie robi z naszych myśli – jego domeną jest obejmowanie w szerokiej perspektywie wszystkiego, co znajduje się w orbicie życia grupy. A myśl trenera to zaledwie ziarenko piasku wobec rozległej plaży zjawisk grupowych…
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Ludzie mają ograniczone zaufanie do mądrości procesu. Mądrość procesu – jak to pięknie brzmi. W rzeczywistości nie jest jednak tak pięknie. Przyzwolenie na to, by proces grupowy robił swoje, wymaga wielkiej odwagi. Przede wszystkim proces to spontaniczna zmiana, więc trzeba rozstawać się z tym, co się wypracowało i otwierać się na nowe. I jedno i drugie nie jest łatwe. Jeśli stare jest wartościowe, to pojawia się smutek i żal związany z utratą czegoś cennego. Jeśli nowe jest nieznane, to pojawia się lęk przed tym, co może się stać.

Po prawdzie lęk jest u podstaw zarówno jednego jak i drugiego. To obawa przed cierpieniem, przed tym, że rzeczywistość będzie inna niż ta, której oczekujemy. Zaufanie do procesu jest braniem w nawias własnych planów, oczekiwań, zamierzeń i pragnień. Jest otwieraniem się na dyskomfort.

Zaufanie do procesu grupowego nie ma nic wspólnego z pomyślnością, której sobie tak często życzymy. Bo proces grupowy raczej nie idzie po myśli. Nic sobie nie robi z naszych myśli – jego domeną jest obejmowanie w szerokiej perspektywie wszystkiego, co znajduje się w orbicie życia grupy. A nawet wychodzenie znacznie dalej. A myśl trenera to zaledwie ziarenko piasku wobec rozległej plaży zjawisk grupowych…


Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

Zobacz poprzedni Szkic.

Zobacz kolejny Szkic.

 

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Rozwój
wtorek, 02 czerwca 2020, 10:27
Jak radzić sobie z tym, co zapisało ciało? Jak przyjąć to, co było tak trudne, że musiało zostać zepchnięte? I jaki jest w ogóle sens wsłuchiwania się w to, co ciało mówi?

Zobacz również

Twój Wewnętrzny Głos
Rozwój
piątek, 29 maja 2020, 17:55

Twój Wewnętrzny Głos

Nikt nie ma już wątpliwości, że mózg oddziaływuje na pracę...