LifeFree.pl

Ujęcie holistyczne

Ujęcie holistyczne jest dla mnie postrzeganiem człowieka jako kompletnej i wystarczającej Całości: świadomości Ja, Duszy reprezentowanej przez: umysł, emocje i ciało, będących w ścisłej zależności ze sobą i na siebie nawzajem oddziałujących.
Anna Cygan
Anna Cygan

Z wielu powodów (o których innym razem) są one rozdzielane (separacja) i następuje identyfikacja umysłu osoby w różnych korelacjach z ciałem, myślami, emocjami, w oderwaniu od świadomości i pozostałych części. Człowiek wtedy jest niekompletny, rozdarty, zestresowany, zagubiony, w stałym konflikcie wewnętrznym. Zespolenie i zharmonizowanie (integracja) tych elementów stanowi istotę Pełni Życia. Drogę i Cel.

Człowiek nie jest przecież swoimi myślami, emocjami ani tylko ciałem. Najczęściej jednak jest tak silnie zidentyfikowany z nimi, że w różny sposób one sterują jego życiem. To „kim jestem” jest czystą świadomością Ja. Pustą, a zarazem pełną. Pełna Najwyższego, który JEST. Trwającą tylko w „w tu i teraz”, oraz „zawsze”, tym samym stale inną. Nigdy „jakąś”. A zawierająca w sobie Wszystko. Stale można więc siebie odkrywać :-) Siebie i innych.

Pod słowami i zachowaniami oraz sygnałami z ciała, kryją się myśli i emocje, a pod tymi z kolei przekonania i stłumione emocje. Wszystko to jest tym, co utrudnia człowiekowi kontakt z samym sobą (Sercem) i Najwyższym. Skonfrontowanie ich w prawdzie rzeczywistości, która Jest, owocuje głębokim uwolnieniem i integracją, urzeczywistnieniem siebie w chwili obecnej. Człowiek odkrywa kim jest naprawdę, mówi i działa z poziomu serca, w chwili obecnej, ufa swojej intuicji i Najwyższemu. Staje się poniekąd Jego „narzędziem”, nie ma miejsca na „rozkminy” umysłu – co jeśli, dlaczego, po co, jak? Bardziej „czuje” sercem niż „wie” umysłem, że to co jest – jest właśnie tym co ma być. Raduje się i jest pełny wdzięczności.

„Odklejanie”, „łamanie” kolejnych warstw i zabezpieczeń, jest procesem wystawiania się na światło Prawdy, towarzyszy mu lęk i ból, których rozdarty człowiek unika jak ognia, gdyż identyfikuje się z myślami i emocjami z nimi związanymi. Za myślą Carla Junga: „to czemu się opieramy – napiera”. Jedynym rozwiązaniem jest więc poddać się procesowi, pozostając obserwatorem samego siebie, przygarniając i pozwalając odejść myślom i emocjom, bez identyfikowania się z nimi. One są jak obłoki na niebie, widzisz je, ale ich nie zatrzymujesz, nie łapiesz.

W moim towarzyszeniu dzieciom, holistyczne podejście do siebie i do nich ma fundamentalny wpływ na „jakość mojej obecności”, czyli uważność, bycie w kontakcie z sobą samą i sposób komunikowania – „język serca”. Dzięki takiemu podejściu mogę widzieć, słyszeć i CZUĆ wyraźniej, głębiej, bo dzieci można „czytać” i uczyć się od nich czucia i przepływu, one pokazują nam prawdę o nas w niezwykły sposób.

Z tego też powodu intuicyjnie pracuję z rodzicami. Bycie z dziećmi jest wymagające… i niezwykle odpowiedzialne, to rodzic, opiekun, dorosły, ma być „lustrem”, a nie „krzywym zwierciadłem”.

Tagi

Ludzie

Anna Cygan

Anna Cygan

Trener
Pedagożka, trenerka rozwoju osobistego, założycielka Pracowni Droga Do Domu w Sosnowcu. Wspiera dzieci i dorosłych w wyzwaniach codzienności, realizuje także warsztaty dla firm i instytucji z zakresu kompetencji społecznych i rodzicielskich.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Rozwój
wtorek, 02 czerwca 2020, 10:27
Jak radzić sobie z tym, co zapisało ciało? Jak przyjąć to, co było tak trudne, że musiało zostać zepchnięte? I jaki jest w ogóle sens wsłuchiwania się w to, co ciało mówi?

Zobacz również

Twój Wewnętrzny Głos
Rozwój
piątek, 29 maja 2020, 17:55

Twój Wewnętrzny Głos

Nikt nie ma już wątpliwości, że mózg oddziaływuje na pracę...