LifeFree.pl

Wejdź do lasu, oddychaj, bądź uważny

Lasy mgliste Ameryki Środkowej – drzewoterpia. Znajduję się w lasach mglistych Kostaryki w Ameryce Środkowej. Wchodzę do jednego z najbardziej prastarych lasów jakie znam.
Lasy mgliste (13)
Lasy mgliste (13)

Lasy mgliste występują w strefie klimatu tropikalnego tak jak nizinne lasy deszczowe. Różnica polega na tym że lasy mgliste występują w górach gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej, wskutek czego utrzymują się tu często chmury i mgła.

Duża ilość pary wodnej powoduje że bogactwo świata roślin jest tu niebywałe. Od pierwszego momentu uderza intensywność zieleni, bujność i plątanina kłączy. Każdy skrawek ziemi, kamieni i nawet kory drzew obrośnięty jest przez mech, bromelie, orchidee i inne porosty. Pokrzywione drzewa są gęsto porośnięte epifitami korzystającymi z wody zawartej w powietrzu. W wyżej położonych partiach lasu często występują olbrzymie wrzośce, starce i lobelie. W lesie mglistym jest chłodniej niż w wilgotnym lesie równikowym.

Jak tylko wchodzimy do tej prastarej puszczy milkniemy odruchowo. Selva czyli po hiszpańsku dżungla istniała tu już na długo zanim pojawiliśmy się na tym świecie. Jest dowodem na to że jesteśmy tylko częścią niewielkiej całości. Nie przetrwalibyśmy bez niej ani jej składników. Ze świata przyrody czerpiemy pożywienie, schronienie, tlen i wszystkie pozostałe składniki. Nie dostrzegamy tej niewidzialnej pępowiny na co dzień ale jesteśmy połączeni z naturą i ziemią mocniej niż nam się wydaje.

Wyciszam się i oddycham głęboko..

Czy spacer po lesie, przebywanie na łonie dzikiej przyrody, powolne i długie oddychanie wśród drzew i roślin może mieć wpływ na nasze zdrowie? Kontakt z naturą, zapach lasu, i widok zakwitających roślin może poprawić nastrój. Ale jaki to ma wpływ na nasz organizm?

W Japonii już w latach 80-tych były prowadzone badania, które pokazały, że długie spacery w lesie połączone z głębokim, świadomym oddychaniem wzmacniają osłabiony chorobą organizm. Za lecznicze działanie odpowiedzialne są lotne substancje aromatyczne emitowane przez drzewa, krzewy, runo i inne rośliny leśne. Zawierają one fitoncydy, które działają bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie.

Terapię polegającą na głębokim wdychaniu powietrza do płuc na łonie natury Japończycy nazwali shinrin-yoku. Shrin znaczy las, yoku to kąpiel, pojęcie to więc możemy przetłumaczyć jako leśna kąpiel lub drzewoterapia. Badania pokazały, że przebywanie wśród swobodnie rosnących drzew i krzewów pobudza organizm do samo leczenia oraz łagodzi stany depresyjne. Ponadto zmniejsza się poziom kortyzolu odpowiedzialnego za stres w organizmie, obniża ciśnienie krwi i reguluję puls krwi. 

 

Tagi

Ludzie

Krzysztof Ruba

Krzysztof Ruba

Trener
Pilot wypraw od 5 lat tworzący i pilotujący wyjazdy po Ameryce Łacińskiej, Północnej Afryce i Europie. Miłośnik przyrody i wyjazdów z namiotem. Interesuje się kulturami pierwotnymi Ameryki i Europy.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również