LifeFree.pl

Radość potrafi być trudna

Dziwne, prawda? Jak to trudna radość. Przecież to jedna z najbardziej pożądanych przez nas emocji...
Radość potrafi być trudna
Radość potrafi być trudna

Trudne emocje to przecież smutek, złość, żal, wstyd… ale radość? Z nią wszystko jest u nas w porządku. Chcemy ją przeżywać najlepiej codziennie, nieustannie. Najlepiej żeby zagościła u nas na stałe. Nic trudnego, myślimy. Jednak często nie dajemy sobie na nią przyzwolenia, wybieramy zamiast niej strach i snucie ciemnych scenariuszy. Brene Braun autorka ksiązki „ Z wielką odwagą” nazywa ten stan „ czarnowidztwem w obliczu radości” Jest to rodzaj uzbrojenia, które zakładamy by chronić siebie, Problem w tym,że gdy uciekamy od swojej wrażliwości , czucia emocjonalnego gdy nie chcemy odczuwać tych trudnych , bolesnych uczuć zamykamy się także na radość. Cytat ze wspomnianej wcześniej książki w którym Brene rozmawia o radości z pewnym mężczyzną : „ Kiedyś sądziłem ,że najlepszym sposobem na życie jest spodziewanie się najgorszego. W ten sposób jeśli coś takiego się wydarzy, będziesz przygotowany, a jak się nie wydarzy to będziesz mile zaskoczony. Wtedy miałem wypadek samochodowy w którym zginęła moja żona. Nie muszę mówić, że spodziewanie się najgorszego wcale nie sprawiło, że byłem na nie przygotowany. Co gorsza żal mi tych wszystkich cudownych, wspólnie spędzonych chwil, którymi nie potrafiłem się w pełni cieszyć. Obiecałem mojej zmarłej żonie ,że odtąd będę się cieszył każdą chwilą. Tak bardzo bym chciał aby była tu teraz gdy już wiem jak to robić.

Gdy czytałam ten fragment przed oczami zaczęły pojawiać mi się obrazy z mojego życia gdy tak właśnie robiłam np. gdy stałam nad łóżkiem mojego śpiącego dziecka i myślałam , żeby tylko nic jej się nie stało… gdy wybieraliśmy się na wakacje pojawiały mi się migawki z grożącej nam katastrofy, karambolu na autostradzie, czy spadającego samolotu, jak moje dziecko wspinało się na drabinkę myślałam co będzie jeśli spadnie? Jakbym chciała sobie powiedzieć – to zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe. Te wszystkie „ Co będzie jeśli?” „Co będzie jak… się coś wydarzy?” skutecznie odbierają taką beztroską radość. Nie pozwalają cieszyć się chwilą a przecież życie składa się z ułamków, małych chwilek, w których jesteśmy lub możemy być naprawdę szczęśliwi.

   Pewnego dnia spotkałam w sklepie pewnego starszego mężczyznę. Padał wtedy deszcz i wiał wiatr na dworze. Dwie panie rozmawiały o tym jaka ta pogoda okropna, jak strasznie leje i jest zimno, nie można wyjść na dwór. Wtedy odezwał się starszy pan- Ja , czuję wdzięczność za każdy nowy dzień, niezależnie jaka jest pogoda. Poruszyło mnie to wtedy na tyle ,że zapamiętałam tą wymianę zdań. Można mieć piękną pogodę w sercu niezależnie od pogody na zewnątrz. No tak, to jest właśnie to, mogę czuć wdzięczność za te chwile które mi się przydarzają. To ona pozwala cieszyć się tymi małymi momentami. Myślimy ,że szczęście to jakieś nadzwyczajne chwile, a ono czai się tuż tuż. Mogę czuć wdzięczność gdy jem jabłko za to ,że ktoś kiedyś posadził jabłoń na której wyrosło a ktoś inny zerwał je z drzewa, mogę cieszyć się ,że z córką siedzimy na murku i machamy nogami, za to że czuję rosę na moich gołych stopach chodząc rano po trawie, że budzą mnie ptaki, że właśnie się do kogoś przytulam, zanurzam moją dłoń w końskiej sierści. No tak konie, widzieliście kiedyś konie galopujące po łące? To jest dopiero radość istnienia, radość chwili, bycia takiego prostego bycia. Jestem też wdzięczna, że   przytulam sama siebie w trudnych momentach. To ja wybieram wdzięczność i radość, to ja je zauważam, przeżywam, czuję… To ja robię dobre „zdjęcia w pamięci”. To powoduje ,że częściej się uśmiecham.

 

 

 

 

Ludzie

Anna Stasiak

Anna Stasiak

Trener
Całe moje życie związałam z końmi. Z wykształcenia jestem zootechnikiem. Ponad dwadzieścia lat pracowałam jako jeździec wyścigowy biorąc udział w gonitwach i przygotowując konie do wyścigów. Obecnie mieszkam na wsi, mam 5 swoich koni.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Odkrywanie natury: Czy przyrodzie należy pomagać?

Odkrywanie natury: Czy przyrodzie należy pomagać?

Rozwój
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 18:19
Większość z nas prawdopodobnie odpowie, że tak. Prawie każdy człowiek kocha przyrodę i stara się jej jakoś pomagać. A jednak z pomaganiem należy obchodzić się bardzo ostrożnie!

Zobacz również