LifeFree.pl

Klepsydra – figura zaangażowania. Wizualizacja równowagi w relacjach. Narzędziownik rozwojowy.

To zadanie jest wizualizacją kształtu klepsydry – figury zdrowego zaangażowania, a więc docenienia równowagi. Opowiem Ci moją wyobrażoną klepsydrę - znak czasu, ruchu, działania - i - zatrzymania w nawykach, marginesie myśli i wstrzymaniu się.
Klepsydra – figura zaangażowania. Wizualizacja równowagi w relacjach
Klepsydra – figura zaangażowania. Wizualizacja równowagi w relacjach

ANEKS DO ĆIWCZENIA (PRZYKŁADY INNYCH WIZUALIZACJI)

 

Wizualizacja I. Ćwiczenie: Dobra wróżba

            Cel wizualizacji: radzenie sobie z procesem bycia w trackie osiągania celu, redukcja napięcia podczas dochodzenia do rezultatu oddalonego w czasie.

            Obiekt wizualizacji: pływające kropki wosku w misie, jak w zwyczaju topienia wosku podczas tradycyjnych wróżb Andrzejkowych.

            Co wizualizujemy: kapanie wosku ze świecy do misy, zauważamy pojedyncze kropki wosku, a następnie ich łączenie się w całości, w fantazyjne kształty, którym nadajemy znaczenie.

            Co wnosi ta metafora: proces kapania i łączenia się w całość uobecnia drogę do celu.

 

Wizualizacja II. Ćwiczenie: Lejek

            Cel wizualizacji: tworzenie nawyku stopniowego i systematycznego rozwiązywania problemów (po kolei, nie wszystko naraz).

            Obiekt wizualizacji: lejek nałożony na butelkę, proces napełniania butelki wodą.

            Co wizualizujemy: łagodny, spokojny przepływ wody, uważność na nieprzelanie lejka, systematyczność lania wody i napełniania się naczynia.

            Co wnosi ta metafora: docenienie systematycznej realizacji celu, trafianie do sedna.

 

Wizualizacja III. Ćwiczenie: Cięcie błędnego koła

            Cel wizualizacji: wspieranie zmiany nawyków (niewspierających: depresyjnych i prokrastynacyjnych) na twórcze (wspierające: proaktywne i wyzwalające poczucie decyzyjności) w trakcie doświadczania trudności w osiąganiu celów; wtedy, kiedy pojawi się stary nawyk (poczucie winy, lęk, paraliż, rezygnacja).

            Obiekt wizualizacji: koło z uchwytami do rąk, możliwe w obsłudze jak ster okrętowy.

            Co wizualizujemy: proces kręcenia kołem okrętowym z uchwytami, siłę własnych rąk mogących koło zatrzymać, zdecydowany chwyt koła przez sterującego, pracę nad komfortem trzymania za uchwyty (koło nie rani, nie wyślizguje się, nie siłujemy się z nim, jest sterowne dzięki koncentracji i płynności ruchów). Kiedy nastąpi moment gotowości na zmianę, wizualizujemy zatrzymanie koła i rozczłonkowanie go wzdłuż uchwytów, cięcie lub łamanie koła na kawałki i złożenie materiału jako sterty drewnianych klocków (koło rozłożone/pocięte wzdłuż uchwytów).

            Co wnosi ta metafora: zauważenie, że każdy nawyk (myślowy czy działaniowy) to metaforyczne koło wyborów, decyzji, które podjęte świadomie, jak to pocięte koło okrętowe, dają się skutecznie chwycić (wizualizacja uchwytów koła-steru) i mogą być decyzją; docenienie wyboru.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również