LifeFree.pl

Bądź poszukiwaczem

Być świadomym możliwości jakie daje poszukiwanie to być na drodze poznania. Wyjdź na zewnątrz, wyrusz w podróż, zacznij poszukiwać. Bądź poszukiwaczem.
Krzysztof Ruba
Krzysztof Ruba

Warto pamiętać o jeszcze jednym. Z sensem nie jest tak, jak z nowym mieszkaniem, o które długo się staraliśmy i w końcu staliśmy się jego właścicielami. Niestety. Z poczuciem sensu jest raczej jak z ogrodem, który nieustannie trzeba pielęgnować i o który trzeba dbać. Dbać o różnorodne rośliny, kwiaty i warunki dla ich wzrostu.

Hinduskie przysłowie mówi, że człowiek jest jak dom o czterech pokojach. Jest pokój ciała, pokój umysłu, pokój emocji i pokój ducha. I zdrowy psychicznie człowiek codziennie odwiedza każdy pokój, pokój swojej tożsamości. A przynajmniej w nim wietrzy jak wspomina Ewa Foley. Ta koncepcja przypomina nam o potrzebie holistycznego spojrzenia na siebie. Człowiek nie jest tylko ciałem, nie jest tylko umysłem (mimo, że jest taki trend, aby żyć tylko w głowie), nie jest tylko emocjami (które są cenne, ale zmienne) i w końcu nie jest tylko duchem (bo sama intencja jak wiemy jeszcze roboty nie wykona).

Warto mieć i uczyć się takich rytuałów i praktyk, dzięki którym możemy choć na chwilę odwiedzić każdy z pokoi każdego dnia. Wymieńmy choć kilka praktyk które dbają o nasze zdrowie psychiczne:

Ciało: joga, narzędzia do rozluźniania napięć w ciele opracowane met. Lowena, TRE, bieg transowy, sztuki walki, taniec, taniec intuicyjny, 5 rytmów.

Emocje: spotkania w kręgu, szczera rozmowa z bliską osobą, psychoterapia. Warto świadomie dbać o to, o czym rozmawiamy z drugą osobą. Nie masz przyjaciół? Jak zaczniesz mówić językiem emocji i serca, tego co szczerze czujesz, to przyjaciele się znajdą sami.

Duch: praktyka uważności mindfulness, medytacje dynamiczne, twórcze pisanie, malowanie intuicyjne, tworzenie, granie na instrumencie.

Umysł: Dobra książka, dobry film, mówienie w obcym języku, wszystko co ćwiczy naszą pamięć i wyostrza inteligencję.

Metod jest bardzo wiele. Warto aby się nie zapomnieć i nie zostać przez większość życia tylko w jednym pokoju. Nasze wyprawy rozwojowe pozwalają odwiedzić i poznać siebie lepiej w obrębie każdej z wymienionych jakości i przestrzeni naszego życia. W podróży wszystko jest nowe i potrafi być inspirujące. Odbieramy rzeczywistość wokół wszystkimi zmysłami trochę na podobieństwo dziecka, które chłonie całym sobą każde doświadczenie. W podróży rozwojowej dbamy o to, aby na takim doświadczeniu móc się zatrzymać i wydobyć esencje, która nadaje mu dla nas nowe znaczenie. Jest przestrzeń, aby takie doświadczenie ubrać w słowa, nazwać językiem emocji, podzielić się tym z kimś i zbadać co ono mi robi w ciele i świadomości. Równocześnie więc zaglądamy do pokoju emocji, ciała, ducha i umysłu.

Jakie są Twoje sposoby na budowanie poczucia sensu i znaczenia? Podziel się może zainspirujesz kogoś…


Wyprawy Rozwojowe www.wyprawy-rozwojowe.pl

Fotografia na stronie głównej: Krzysztof Ruba.

Tagi

Ludzie

Krzysztof Ruba

Krzysztof Ruba

Trener
Pilot wypraw od 5 lat tworzący i pilotujący wyjazdy po Ameryce Łacińskiej, Północnej Afryce i Europie. Miłośnik przyrody i wyjazdów z namiotem. Interesuje się kulturami pierwotnymi Ameryki i Europy.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również