LifeFree.pl

Krąg Świadomości Ciała – wspólnota integralna

A gdybyś miał czarodziejską różdżkę, jaki uczyniłbyś z niej użytek? Co jest twoją najgłębszą tęsknotą?
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Intuicje filozofów dawnych czasów oraz współczesne badania psychologii pozytywnej sugerują, że nasze szczęście jest względnie nieuwarunkowane i aby je urzeczywistnić, nie potrzebujemy spełnienia całej listy warunków, jakie stawiamy życiu. Jedynym wyjątkiem są relacje. To one sprawiają, że nasze życie lśni różnymi kolorami i smakuje wybornie. Oczywiście chodzi o wystarczająco dobre i zdrowe relacje.

Najważniejsza z nich to relacja z samym sobą. Odkrywanie siebie i przyjmowanie siebie w pełni jest nieustanną pracą skutkującą rosnącą troską i szacunkiem wobec własnej osoby. Przede wszystkim wobec własnego ciała, które jest źródłem życia i doświadczeń. Jest też mostem łączącym nas ze światem. Zmysły, emocje, doznania, seksualność, ruch, oddech, głos – to wszystko są nasi naturalni sprzymierzeńcy, z którymi dobrze jest się zaprzyjaźnić. Dawanie swojemu ciału tego, czego ono potrzebuje i nie dawanie mu tego, czego nie potrzebuje – oto prawdziwe wyzwanie dla zdrowej relacji ze sobą.

Będąc w relacji ze sobą, zawsze jesteśmy w jakiejś relacji z innymi ludźmi. To, w jaki sposób wchodzimy w relacje i je podtrzymujemy, w największym stopniu zależy od tego, jak układamy się ze sobą samym. Ale w tym wymiarze interpersonalnym pojawiają się dodatkowe aspekty związane z komunikacją, dawaniem i braniem, radzeniem sobie z konfliktami, bliskością, zaufaniem… W relacjach z ludźmi tworzymy nasz ludzki świat – złożoną i bogatą tkaninę życia. Wielu z nas tęskni za głęboką więzią z innymi, za prawdą i szczerością w kontaktach, za autentycznym spotkaniem z drugim człowiekiem.

Nasze życie obejmuje też znacznie szerszy wymiar. Żyjemy w określonym miejscu, wokół nas jest przestrzeń z tańcem żywiołów, krajobrazami, lasami, rzekami, łąkami, jeziorami, porami roku, zwierzętami i roślinami. Bez przyrody niemożliwe byłoby nasze życia, a ciało, które jest nam najbliższe poprzez nieustanną wymianę, dawanie i branie, łączy nas z całym materialnym światem. To ciało jest też „świątynią ducha”, bowiem wibruje energią całego kosmosu. W tym znaczeniu cielesność nie jest przeciwieństwem duchowości. Jest jej wyrazem i manifestacją. Odkrywając i przyjmując siebie w swojej cielesności, mamy okazję urzeczywistniać głębokie połączenie z całym światem w jego materialnym i duchowym aspekcie.

Nie mamy wątpliwości - jesteśmy całością obejmującą wymiar cielesny, psychiczny i duchowy; jesteśmy istotami w relacjach ze sobą, innymi oraz całym światem. Wszystko ma znaczenie, począwszy od tego, co jemy i pijemy, poprzez to, ile pracujemy i jak odpoczywamy, a skończywszy na tym, jak układamy się z innymi i ze światem.

Ta integralna wizja rozwoju znajduje wyraz we wspólnocie ludzi, którzy idąc za swymi najgłębszymi pragnieniami, decydują się razem pracować nad urzeczywistnieniem własnego potencjału. Służą temu spotkania w ramach Kręgu Świadomości Ciała. W pracy warsztatowej integrujemy fizyczny aspekt naszego życia z psychicznym i duchowym. Zwracamy uwagę na to, co przyswajamy z pokarmem, skąd on pochodzi, jak zamienia się w energię, która manifestuje się w sylwetce naszego ciała, w emocjach, ruchu, głosie, seksualności. Rozwijamy jakość naszych relacji ze sobą, innymi oraz przyrodą. Odkrywamy duchowy wymiar naszego życia w głębokim połączeniu z wszystkim, co istnieje oraz siłą wyższą. A wszystko po to, by żyć prawdziwie pełnią życia, w zgodzie ze sobą, innymi i całym światem.

Więcej informacji o spotkaniach Kręgu oraz o I spotkaniu: Ugruntowanie i zakorzenienie w ciele;


 

Zobacz również: Ekopsychologia

Przeczytaj także: Czym jest ciało?

Czym jest oddychanie?

 

Holistyczna Szkoła Trenerów

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Rozwój
wtorek, 02 czerwca 2020, 10:27
Jak radzić sobie z tym, co zapisało ciało? Jak przyjąć to, co było tak trudne, że musiało zostać zepchnięte? I jaki jest w ogóle sens wsłuchiwania się w to, co ciało mówi?

Zobacz również

Twój Wewnętrzny Głos
Rozwój
piątek, 29 maja 2020, 17:55

Twój Wewnętrzny Głos

Nikt nie ma już wątpliwości, że mózg oddziaływuje na pracę...