LifeFree.pl

Na ścieżkach kobiecej siły

Gdzie się zaczyna kobieca podróż w poszukiwaniu siły i autonomii? Którędy prowadzą ścieżki kobiecej siły? Czym jest kobieca siła i autonomia? Drogi te z pewnością nie są proste i łatwe do przebycia.
Anna Gierlińska
Anna Gierlińska

Są raczej kręte i wyboiste, a przemierzanie ich naraża nasze stopy na wielokrotne zranienia. Ścieżki – bo jest ich wiele, są różnorodne. Nie jest to z pewnością jedna, uniwersalna droga szybkiego ruchu.

Poszukiwanie kobiecej siły i autonomii jest dla mnie jednoznaczne z poszukiwaniem swojej tożsamości, jako kobiety. Jest to zadanie, które staje przed każdą z nas w czasie, gdy uznamy, że patriarchat się skończył. Wyjście z butów grzecznej, a niekiedy i zbuntowanej, ale cały czas dziewczynki, stawia bowiem otwarte pytanie o to, co teraz? Co oznacza dla mnie dojrzała kobiecość?

Ścieżki kobiecej siły bywają kręte, ale możemy mieć, choćby mgliście zarysowany cel, do którego prowadzą. Tym celem jest właśnie siła i autonomia dojrzałej kobiecości. Autonomia ta jest dla mnie samodzielnością i kreatywnością, zdolnością do tworzenia. Jest wolna od niezdrowej zależności. Jest zdolnością do przeciwstawiania się krzywdzącym stereotypom patriarchatu. Stereotypom, które krzywdzą – o czym warto pamiętać – nie tylko kobiety, ale również mężczyzn. Autonomia ta wiąże się z wolnością i szacunkiem do własnych i cudzych granic, ale wiąże się również ze wspólnotą.

„Istnieć znaczy współistnieć” - pisze Thich Nhat Hanh. Nasza autonomia to bycie odrębną osobą, stawiającą jasno własne granice, ale nie jest to bycie samotną wsypa. Aby żyć potrzebujemy relacji, potrzebujemy więzi z przyrodą i z innymi ludźmi. Sztuką budowania kobiecej autonomii jest więc umiejętność bycia w tych relacjach i znajdowanie równowagi między wolnością a wspólnotą.

Siła, która jest podstawą tej autonomii daje zatem wyraz zarówno naszej wrażliwości, jak i waleczności. Potrafi przeciwstawić się krzywdzie i stanąć w obronie tych, którzy tego akurat potrzebują.

Nie wiem którędy wiodą ścieżki kobiecej siły, ale widzę co może czekać na wędrowczynię u jej celu. To marzenie i jasna wizja kobiecości, która jest kobiecością dojrzałą. Jak pisze Marion Woodman: „Dojrzała kobiecość nie będzie znosiła żądań i projekcji patriarchatu”. Ja mogę dodać, że dojrzała kobiecość, kobiecość silna i autonomiczna, nie będzie ofiarą patriarchatu, nie będzie przekazywała odpowiedzialności za siebie nikomu innemu. Dojrzała kobiecość będzie bronić swoich granic i będzie stawać w obronie innych. Dojrzała kobiecość będzie przeżywać i wyrażać gniew, gdy jej granice zostaną naruszone. Ten gniew będzie jej siła, a jednocześnie będzie ją chronił przed nienawiścią, chroniczną złością i cynizmem. Dojrzała kobiecość, stojąc na własnych nogach, będzie walczyć z głębi trzewi i kochać z głębi serca. W końcu, dojrzała kobiecość – będzie działać z szacunkiem i miłością wobec męskości. Zarówno wobec własnego męskiego pierwiastka, jak i wobec męskości mężczyzn. Taka kobiecość będzie bowiem budować pomost porozumienia i jedności między tym co żeńskie, a tym, co męskie.

Obyśmy miały siłę, by kroczyć naszymi ścieżkami kobiecej siły. Obyśmy podążając swymi drogami odkrywały swą dojrzałą kobiecość. Oby ta wizja przyszłej, dojrzałej kobiecości, stała się teraźniejszości i naszą rzeczywistością. Tego sobie i wszystkim kobietom życzę!


Fotografia: Dwie Fridy, obraz Fridy Kahlo, źródło: flickr.com

Zobacz także: Z nurtem życia

 

Tagi

Ludzie

Anna Gierlińska

Anna Gierlińska

Trener
doktor filozofii, trenerka rekomendowana przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP; prowadzi warsztaty ekopsychologiczne i warsztaty filozoficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz warsztaty rozwoju osobistego;

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również