LifeFree.pl

Świadomy dotyk

Dotyk odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Każdy z nas odczuwa potrzebę dotykania i bycia dotykanym. Dzieci pozbawione fizycznego kontaktu ze swoimi opiekunami nie mogą prawidłowo się rozwijać zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym.
Magdalena Przeździak-Betlej
Magdalena Przeździak-Betlej

Czuły dotyk jest najbardziej pierwotną potrzebą człowieka, niezbędną do życia.

 

Dotyk wpływa na nasz nastrój i dobre samopoczucie. Przytulanie i dotykanie obniża poziom kortyzolu we krwi, hormonu odpowiedzialnego za stres, aktywizuje układ odpornościowy a także pobudza wydzielanie oksytocyny. Co z kolei, prowadzi do uwolnienia dopaminy, hormonu szczęścia. Jest ona neuroprzekaźnikiem hamującym odczuwanie bólu. To właśnie dzięki dopaminie możemy odczuwać przyjemność i radość.

 

Dotyk jest bardzo ważny w tworzeniu i pogłębianiu więzi międzyludzkich, w budowaniu bliskości, zaufania i otwartości. Jest on pozawerbalną formą komunikacji, poprzez którą możemy ze sobą rozmawiać i przekazywać sobie nawzajem to, co do siebie czujemy i co o sobie myślimy.

 

Możliwości dotyku są ogromne, jeśli tylko wniesiemy do niego naszą świadomość i uważność.

 

ŚWIADOMOŚĆ - Dotyk, podobnie jak oddech staje się potężnym narzędziem, jeśli zaczynamy go stosować świadomie. Istnieją różne rodzaje dotyku. Jest dotyk uzdrawiający stosowany w różnych formach pracy z ciałem. Jest czuły dotyk wyrażający troskę, akceptację i bezwarunkową miłość, właśnie w taki sposób rodzice dotykają swoje dzieci. Jest dotyk zmysłowy, intymny. Buduje on bliskość w relacjach partnerskich, pobudza zmysły. To też dzięki niemu możemy doświadczać tego, że nie jesteśmy tylko ciałami fizycznymi, ale także energią. I kolejny, to dotyk seksualny, którego celem jest stymulacja. Każdy z nich niesie inne jakości, dlatego jest takie istotne, aby mieć tego świadomość. Ważna jest też komunikacja, określenie swoich potrzeb i wyrażenie intencji. Po co dotykam i w jaki sposób? Co chcę przekazać drugiej osobie, co chcę jej przez ten dotyk powiedzieć? Z jakiego miejsca chcę to zrobić? Czego potrzebuje ta osoba? Jakie są jej granice?

 

UWAŻNOŚĆ - To, co decyduje o jakości dotyku, to uważność jaką do niego wnosimy. Świadomy dotyk jest formą medytacji. Chodzi o to, aby być tu i teraz, całkowicie obecnym i przytomny. Cała uwaga skupia się na miejscu, gdzie nasza dłoń dotyka drugiej osoby. Wystarczy zmienić tempo, aby wzrosła nasza uważność. Im wolniej dotykamy tym bardziej jesteśmy osadzeni w ciele i świadomi tego, co się dzieje. Nasz umysł się wycisza a my zaczynamy głębiej odczuwać siebie i drugą osobę. Z myślenia przechodzimy do czucia. Otwiera się nasze serce i przepływ pozytywnych uczuć zarówno w osobie dającej dotyk, jak i przyjmującej.

 

POŁĄCZENIE - Poprzez świadomy i uważny dotyk doświadczamy połączenia na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Zaczynamy mieć poczucie jedności ze sobą i z drugą osobą. Energia może swobodnie między nami przepływać a my doświadczamy dobrostanu, spełnienia, poczucia bycia akceptowanym i chcianym. Więcej świadomego dotyka przekłada się na naszą jakość życia i na to, jak się w nim czujemy. Dzięki niemu stajemy się bardziej otwarci i ufni, więcej czujemy witalności i radości. Zaczynamy też mieć więcej wiary w siebie, chęci działania i tworzenia w świecie. Żyjemy w większej harmonii ze sobą, z innymi ludźmi i ze światem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również