LifeFree.pl

Dialogi Rozwojowe. Rozmowa z Piotrem Bielskim

Siódmy zmysł warsztatowy – Piotr Bielski i Bartosz Płazak rozmawiają o subtelnej sztuce trenerskiej warsztatach i jodze śmiechu.
Piotr Bielski
Piotr Bielski

Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem pracy w sali i bezpieczeństwa czterech ścian, właśnie z tych względów o których mówisz, tutaj jest lepsze skupienie, lepsza akustyka, no i nie ma przypadkowych obserwatorów. W otwarciu się na śmiech potrzebujemy nieco wyjść z własnej strefy komfortu i koledzy z innego działu robiący nam w tym czasie zdjęcia telefonami na pewno w tym nie pomagają. Stąd na open space’y się nie pisze, raz próbowałem, wystarczy! Teraz firmom, które mieszczą się w open space'ach proponuje by wynajęli salę na nasze zajęcia i wyrwali na chwile swoich pracowników od biurek.

Często niestety moi klienci biznesowi chcą plenerów i to już w kwietniu i jeszcze w październiku. Ja ich nawet rozumiem, oni dobrze wiedzą, że pracownicy mają dość klimatyzowanych sal i PowerPointów i są spragnieni słoneczka i zielonej trawki, po której w ich wizji sobie szczęśliwie pobrykają. Próbuję wtedy ich przekonać mimo wszystko do opcji w sali mówiąc uczciwie, ze w plenerze nie mogę im zapewnić tej samej jakości dyskrecji i rozwojowej pracy. Ale jak cała impreza toczy się w plenerze lub klient upiera się przy swoim i dobrze płaci, próbuję zrobić z jego ludźmi co się da w plenerze, zawsze szukając jakichś odgrodzonych choćby krzaczorami przestrzeni, nie mówiąc o wiatach czy namiotach, tak by ograniczyć możliwość wystąpienia przypadkowych osób i sprawić, że „moi zawodnicy” się nie rozejdą zbytnio. Również ćwiczenia relaksacyjno-medytacyjne lepiej sprawdzają się w sali, na plenerach czasem z nich wręcz rezygnuję, za to jak jestem na scenie w plenerze to jest więcej animacji, elementów show, także dostosowanie jest :)

Na co zwracasz szczególną uwagę szkoląc osoby mające prowadzić JŚ. Na ile widzisz przydatność kompetencji trenerskich dla instruktorów Jogi śmiechu?

Prowadząc kursy szukam zawsze tego balansu między realizacją z góry zaplanowanego programu, a otwartością na potrzeby grupy i poszczególnych uczestników. Dbam też by każda z uczestniczek, pozwól, że użyję teraz naprzemiennie żeńskiej formy, bo 70% uczestniczących w moich warsztatach to kobiety, często zresztą bardziej ciche i dominowane na forum grupy przez mężczyzn, miała dla siebie przestrzeń, mogła sprawdzić się w prowadzeniu i zadbać o swoje potrzeby. Mam całkiem sporo przykładów osób, które są zawodowo trenerami rozwoju, biznesu, kompetencji miękkich, które czuć, że dzięki warsztatowi trenerskiemu szybciej przyswajają materiał, a potem umiejętnie wplatają podobnie zresztą jak Ty jogę śmiechu w program dłuższych szkoleń. I wyraźnie czuję zazwyczaj jakościową różnice, jak ktoś ma za sobą warsztat trenerski, posługuje się narzędziami, które ode mnie dostaje bardziej świadomie, nie mówiąc o tak prozaicznej rzeczy, jak sama łatwość przemawiania wobec grupy. Ale też miewam na kursach osoby z mniejszym doświadczeniem warsztatowym czy trenerskim i uważam, że na pewno przeszkolenie się w tematach interpersonalnych, procesu grupowego, itp. dobrze by im zrobiło.

 


Bartosz Płazak założyciel Holistycznej Szkoły Trenerów, twórca ośrodka rozwoju osobistego „w Polu” http://osrodekwpolu.pl/ , oraz serwisu informacyjnego związanego z tematyką holistycznego rozwoju człowieka LifeTree http://www.lifefree.pl/, trener, żeglarz, terapeuta w nurcie psychologii opartej o proces ( w trakcie szkolenia) ;

Piotr Bielski – pionier jogi śmiechu w Polsce, socjolog, podróżnik, autor książek „Joga śmiechu. Droga do radości” (2016) oraz „Indie z miłością i śmiechem. Przewodnik subiektywny” (2017), organizator autorskich wypraw do Indii, coach radości, szczęśliwy mąż Anety i tato Rozalki, które wspierają mnie także w prowadzeniu warsztatów; więcej: b: Jogin Śmiechu, instagram: joginsmiechu, kontak: info@joginsmiechu.pl ;

Tagi

Ludzie

Piotr Bielski

Piotr Bielski

Trener
pionier jogi śmiechu w Polsce, socjolog, podróżnik, autor książek „Joga śmiechu. Droga do radości” (2016) oraz „Indie z miłością i śmiechem. Przewodnik subiektywny” (2017), organizator autorskich wypraw, coach radości, szczęśliwy mąż Anety i tato Rozalki.
Bartosz Płazak

Bartosz Płazak

Trener
Trener kompetencji społecznych. Posiada rekomendacje trenerskie I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalizuje się w szkoleniach kształtujących kompetencje społeczne: trenerskie, liderskie , handlowe i obszaru efektywności osobistej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również