LifeFree.pl

Złość czy agresja? Holistyczne Szkice Trenerskie

Na najbardziej podstawowym poziomie złość jest komunikatem, jak reaguję na twoje zachowanie. Ten komunikat może być wyrażony w sposób zupełnie nieagresywny [...]. Tak czy owak złość jest niewinna.
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Prowadząc grupy, bardzo często spotykam się z niezrozumieniem dotyczącym natury złości przez uczestników. W kontraktach grupowych zwykle pojawia się norma zakazująca zachowań agresywnych. Ale co, jeśli ktoś się na kogoś zezłości i podniesionym głosem zakomunikuje swój sprzeciw wobec określonego zachowania. Część osób (zwykle adresat tego przekazu) poczuje się niesprawiedliwie zaatakowana. „Jak możesz mi mówić takie rzeczy? – to jest ocena, agresywna ocena”.

Spieszę zatem donieść, że agresja jest zachowaniem nakierowanym na wyrządzenie krzywdy. Złość natomiast jest emocją, która może do agresji prowadzić, ale nie musi. Na najbardziej podstawowym poziomie złość jest komunikatem, jak reaguję na twoje zachowanie. Ten komunikat może być wyrażony w sposób zupełnie nieagresywny, choć nie oznacza to oczywiście, że odbiorca poczuje się z nim komfortowo.

Tak czy owak złość jest niewinna.


Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

 

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Rozwój
wtorek, 02 czerwca 2020, 10:27
Jak radzić sobie z tym, co zapisało ciało? Jak przyjąć to, co było tak trudne, że musiało zostać zepchnięte? I jaki jest w ogóle sens wsłuchiwania się w to, co ciało mówi?

Zobacz również

Twój Wewnętrzny Głos
Rozwój
piątek, 29 maja 2020, 17:55

Twój Wewnętrzny Głos

Nikt nie ma już wątpliwości, że mózg oddziaływuje na pracę...