LifeFree.pl

Zima - część II

Poprzednia część zakończyła się pytaniem o witaminę C. Problem z tą witaminą jest taki, że nasz organizm jej nie magazynuje i trzeba ją dostarczać codziennie. A gdzie się ona znajduje? Zapytajcie kogokolwiek.
Marcin Tkacz
Marcin Tkacz
Poprzednia część zakończyła się pytaniem o witaminę C. Problem z tą witaminą jest taki, że nasz organizm jej nie magazynuje i trzeba ją dostarczać codziennie. A gdzie się ona znajduje? Zapytajcie kogokolwiek. Najczęściej usłyszymy odpowiedź: w cytrynie, w innych cytrusach. No cóż skojarzenie jednoznaczne i nie ma się co dziwić. Ale cytrusów polecam nie jadać, więc gdzie jej szukać. W dobie internetu nie trudno znaleźć odpowiedź. A wyniki są często zaskakujące. Okazuje się że witaminy C w 5 gramach natki pietruszki jest więcej niż w całej pomarańczy.
  
No dobrze wyobraźmy sobie zatem taką sytuacje:
- Panie, ja to może jeszcze zjem tę natkę w zupie, czy cóś, ale moje dzieci jak to widzą to się w pralce chowają!
- No to może jarmuż?
- Hę?
- Hmm.... A kiszonki? Kiszone ogórki lub kapusta. Lubią dzieciaki?
- No lubią ogórki.
- No to dać tego ogórka, jeden większy wystarczy...
Inny rodzic:

- Panie, a moje to nawet tego nie lubią...

 
No cóż, moi drodzy, ważna rzecz: to, co lubią Nasze dzieci, zależy od tego czego sami je nauczymy jeść. Dlaczego jedne lubią a inne je? Są to nawyki wyniesione z Naszych domów.
 
Rodzic kontruje:
- Panie, a masz Pan swoje dzieci?
- Nie mam.
- To się Pan nie odzywaj...
- A potrzebuję mieć żeby coś na ten temat wiedzieć? Nie mam, ale często przebywam w ich towarzystwie i potrafię obserwować. Wiem, że to nie to samo, ale widzę jak różni rodzice podchodzą do pewnych spraw. I wiem, że dzięki cierpliwości, można to zrobić i nauczyć dzieci, że coś co nie wygląda apetycznie na pierwszy rzut oka może być nie tylko zdrowe, ale i smaczne. I dystans, proszę mieć dystans do siebie, to się uda.
- Tak Pan mówi?
- Tak.
- No dobrze warto spróbować.
- No pewnie, że warto.
(Powyższa sytuacja, jak wszystkie tutaj opisywane miała miejsce w rzeczywistości).
 
Warto wspomnieć o warzywach strączkowych, jadane w niedużych ilościach są dobrze przyswajalne i nie brakuje im ważnych dla zdrowia makro i mikroelementów. Jest w czym wybierać: fasolki biała, czerwona, mung i azuki, groszek żółty i zielony, cieciorka, soczewica czerwona, zielona, brązowa, żółta czy czarna a nawet... łubin, który u naszych zachodnich sąsiadów robi niesamowitą karierę.
 
Wydawało by się, że przy dzisiejszej ofercie sklepów, gdzie można dostać praktycznie każdy produkt, jakoś tak tego mało... Uwierzcie, że z wyżej wymienionych pyszności przez trzy, cztery miesiące zimy codziennie można ugotować coś innego! 
Na koniec warto powiedzieć dwa zdania o zupach. Jesteśmy narodem zupiarzy i kiedyś mieliśmy przepis na zupę, na każdy dzień roku. Dzisiaj na szczęście przypominamy sobie o tym, że zupy to nie tylko rosół i pomidorowa... na rosole.
A jakie zupy gotować zimą ? Pożywne, gęste, długo gotowane i energetyczne. Krupniki z każdej kaszy nie tylko jęczmiennej. Zupy z warzyw strączkowych. Jarzynowe, barszcze czerwone i białe. I oczywiście najwspanialsza zupa w całym wszechświecie czyli nasz cudowny, polski żurek.
 
Pozdrawiam ciepło wszystkich czytelników.

Zobacz również: Zima - część I

Fotografia na stronie głównej: flickr.com

 

Tagi

Ludzie

Marcin Tkacz

Marcin Tkacz

Absolwent Politechniki Częstochowskiej i Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie na kierunku Dietetyka z planowaniem żywienia.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również