LifeFree.pl

Zima - część I

Ludzie często pytają jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w okresie zimowym. Zima co prawda w tym roku coś nie może się zdecydować żeby dłużej u Nas zabawić, ale taka zmienna pogoda jaką mamy za oknem wystawia nasze organizmy na niezłą próbę.
Marcin Tkacz
Marcin Tkacz
Ludzie często pytają jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w okresie zimowym. Zima co prawda w tym roku coś nie może się zdecydować żeby dłużej u Nas zabawić, ale taka zmienna pogoda jaką mamy za oknem wystawia nasze organizmy na niezłą próbę. Kiedy w ciągu jednego dnia mamy temperatury ujemne, dodatnie, świeci słońce, pada śnieg a później deszcz, w dodatku co druga osoba jest przeziębiona - no właśnie, co robić żeby do nich nie dołączyć... Mało tego cieszyć się dobrym zdrowiem i być może zainspirować innych do tego, że jednak się da i że można się obejść bez środków wspomagających. 
 
Jak zatem zadbać o siebie? Na początek kilka zmian w codziennym pożywieniu: co jeść i co ważne, czego unikać. 
Kasza jaglana niech zagości na waszych stołach na dobre. Napisano o niej już nie jedną książkę i nie jeden artykuł. Nie ma się co dziwić, królowa polskich zbóż nie dość, że jest bogata w wiele cennych składników odżywczych, to jeszcze do tego jest zasadowa i bezglutenowa (co jest istotne dla ludzi na tej diecie). Z kaszy jaglanej można dzisiaj zrobić dosłownie wszystko. Począwszy od budyniu, skończywszy na kotletach. Przepisów w odmętach internetu jest dzisiaj zatrzęsienie i każdy coś dla siebie na pewno znajdzie. Pamiętajcie, że w kuchni ogranicza Nas tylko nasza wyobraźnia. Inne kasze też będą mile widziane: gryczana, jęczmienna, owsiana, orkiszowa. Płatki zbożowe też będą dobrym pomysłem, szczególnie dla zabieganych.
Ryż brązowy, najlepiej krótkoziarnisty. Prawdziwy cud Matki Natury. Najstarsi górale w Chinach powiadają, że to dar od Bogów. "Narodził" się po to żeby wykarmić ziemie i zawiera w sobie energię życia.
 
Powyższe produkty można spożywać oczywiście cały rok, nie tylko zimą.
Warzywa i owoce. Nie powinno ich oczywiście zabraknąć, szczególnie tych pierwszych. A jakie? Najlepiej te, które potrafią przezimować w naszych piwnicach i spiżarniach. Tak to zaprojektowała Natura. 
Warzywa korzeniowe - czyli marchewka, pietruszka, seler i wracający do łask wspaniały pasternak. Biała kapusta (ciekawostka: czy wiecie, że rzepak to odmiana kapusty?). Dynia, jarmuż, buraki, cebula, czosnek (z czosnkiem proszę uważać, wszystko ma dwie strony medalu, ale o tym będzie innym razem). I oczywiście warzywa poddane fermentacji mlekowej czyli nasze cudowne kiszonki.
 
Jakich warzyw unikać zimą? Przede wszystkim psiankowatych, czyli pomidory, papryka, bakłażan i... obawiam się również, że chodzi tutaj o ziemniaki. Są to warzywa sezonowe i niestety nie służą naszemu zdrowiu w porze zimowej. Najlepiej jadać je latem, wczesną jesienią.
 
Owoce w okresie zimowym najlepiej spożywać w formie suszonej jako dodatek do choćby kaszy jaglanej. Ze świeżych owoców jedynie późne odmiany jabłek i gruszek. A co z tak popularnymi w Naszym kraju cytrusami? Unikać a najlepiej nie jeść wcale. No dobrze to skąd zatem wytrzasnąć witaminę C? 
 

Przeczytaj również: Zima część II.
Fotografi na stronie głównej: flickr.com

Tagi

Ludzie

Marcin Tkacz

Marcin Tkacz

Absolwent Politechniki Częstochowskiej i Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie na kierunku Dietetyka z planowaniem żywienia.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również