LifeFree.pl

Wędrówki z Nurtem życia

Nie potrzebujesz masy pieniędzy i miesięcy wolnego czasu, by przeżyć przygodę. Wystarczy wyjść z domu, udać się do pobliskiego lasu lub parku. Słuchać i patrzeć z ciekawością turysty w dalekich krajach lub małego dziecka, które rozpakowuje prezent.
Anna Gierlińska
Anna Gierlińska

Znam ludzi, którzy uwielbiają podróżować. Wyruszają na wyprawę w nieznane. W podróży poddają się intuicji, elastycznie dopasowują plany do tego, co przyniesie życie. Improwizują. Ich podróże owocują w spotkania z różnymi ludźmi, które chętnie potem opisują dzieląc się swoimi przygodami.

Zawsze podziwiałam odwagę i otwartość takich osób. Słuchałam opowieści z dalekich krain, a dreszcze emocji przebiegały po całym moim ciele. Zazdrościłam im, choć po prawdzie mnie nigdy nie pociągały przygody na dalekich, egzotycznych lądach i wodach. Wiem, że współczesne dżungle nowoczesności z ruchliwością i krzykliwością wielkich metropolii, choć mają w sobie coś ekscytującego, nie są dla mnie. Ja wybieram las i łąkę, strumyk i jezioro. Wybieram bliskość, znane mi swojskie rejony.

Szukam przygód, emocji, doświadczeń i inspiracji w codziennej wędrówce po okolicznych lasach. Nawet w trakcie krótkiej włóczęgi poddaję się intuicji, improwizuję, podążając za procesem - przyrody wokół mnie i własną ciekawością. Wkraczając w las oddaje się zmysłom: doświadczam ziemi pod bosymi stopami, chłonę wszystkie zapachy. Patrzę oczyma sowy, słucham uszami sarny. Dźwięki, kształty, obrazy czy najdrobniejszy ruch wyostrzają moją uwagę.

W trakcie tych wędrówek daję się ponieść nurtowi samego życia. I mojej dziecięcej ciekawości. Co za chwilę zobaczę? Co usłyszę? Gdzie poniosą mnie nogi i co odkryję? Kogo spotkam na swej drodze? Idę z otwartością i pokorą czekając, co przyniesie las. Czym będzie dla mnie ta wędrówką i czego mnie nauczy. Czas odmierza wówczas wysokości słońca, aktywność ptaków i moje ciało – zmęczenie czy poczucie głodu.

Z zasady nie fotografuję. Zamiast najnowszych zdobyczy techniki do utrwalenia obrazów, a także dźwięków czy zapachów, służy mi własna pamięć i wyobraźnia – ten niezwykły organ wewnętrznego oka widzący obrazy, których nie mam już (albo jeszcze) przed oczyma.

Dlatego zamiast dalekich, wielomiesięcznych podróży w nieznane do odległych, egzotycznych miejsce wybieram spacery po najbliższej okolicy. Wyprawy, w których zapuszczam się nieraz nie dalej niż kilka kilometrów od domu, po lesie, który dobrze znam. Wędrówki te są jednak dla mnie zawsze podróżą w nieznane, odkrywaniem nowych lądów, eksplorowaniem nieznanych zakamarków, ciekawych roślin i intrygujących spotkań z mieszkańcami tych lasów. Podróże, które owocują w masę przygód, wiele emocji i nade wszystko – refleksji i inspiracji mądrością życia w jego przebogatej formie. Podróże z nurtem życia, zaskakującego swym rozmachem i bogactwem!

Dzielę się tym z Tobą – czytelniku, a jednocześnie jest w tym wyzwanie. Nie potrzebujesz bowiem masy pieniędzy i miesięcy wolnego czasu, by przeżyć przygodę. Wystarczy wyjść z domu, udać się do pobliskiego lasu lub parku. Słuchać i patrzeć z ciekawością turysty w dalekich krajach lub małego dziecka, które rozpakowuje prezent niespodziankę. Przygody i ekscytacja nowością nie kryją się bowiem w egzotyce miejsca, ale w naszych głowach. Wszystko się zmienia, co rusz jest inne i nowe. Miejsca, w których bywasz na co dzień również, wystarczy tylko to dostrzec.

 


Zobacz również: 

Z nurtem życia

Ekopsychologia

 

Tagi

Ludzie

Anna Gierlińska

Anna Gierlińska

Trener
doktor filozofii, trenerka rekomendowana przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP; prowadzi warsztaty ekopsychologiczne i warsztaty filozoficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz warsztaty rozwoju osobistego;

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Granice

Granice

Rozwój
czwartek, 28 listopada 2019, 18:19
Czym są granice, o których tyle się mówi w psychologii? Jaki jest ich związek ze świadomością ciała, skoro nie chodzi tutaj jedynie o granice cielesne?

Zobacz również