LifeFree.pl

Proces grupowy. Holistyczne Szkice Trenerskie

Ostatecznym celem procesu grupowego jest równowaga. Rzeczywiście wydaje się, że mądrość procesu grupowego opiera się na podstawowym dążeniu do równowagi.
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Dokąd zmierza grupa? Jakie funkcje pełnią zjawiska występujące w grupie? Oto typowe pytania, które zadaje sobie trener pracujący z ludźmi. W tych pytaniach zawiera się przekonanie, że życie grupy kierowane jest przez jakieś ukryte intencje, których rozpoznanie pozwala zrozumieć co się dzieje i odpowiednio zaplanować swoje trenerskie interwencje.

Rzeczywiście wydaje się, że mądrość procesu grupowego opiera się na podstawowym dążeniu do równowagi. Jeśli uczestnicy wchodzą ze sobą w interakcje i na tym tle pojawiają się rozliczne polaryzacje, to uruchomiona energia o przeciwstawnych znakach w spontanicznym przepływie dąży do tego, by znaleźć określony punkt równowagi.

Pracując z grupami, mamy wprawdzie do czynienia z procesem społecznym, ale w swym podstawowym wymiarze niczym się on nie różni od zjawisk opisywanych na gruncie fizyki. Płynąca energia ufundowana jest na przeciwieństwach i polaryzacji, a ostatecznie dąży do równowagi.

Co jest punktem równowagi w danym momencie życia grupy? – oto jedno z najważniejszych pytań, jakie trener zadaje sobie podczas pracy z grupą.


Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

Zobacz kolejny Szkic.

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie. O uważnej komunikacji.

Holistyczne Szkice Trenerskie. O uważnej komunikacji.

Rozwój
poniedziałek, 03 czerwca 2019, 21:53
Wiele osób, które spotykam, tęsknią za tym, aby być naprawdę wysłuchanym. Ja też za tym tęsknię. To takie uczucie, kiedy wiesz, że to co mówisz, ląduje w umyśle i sercu drugiej osoby.
Jak zrywamy więź z ciałem?

Jak zrywamy więź z ciałem?

Rozwój
wtorek, 28 maja 2019, 21:09
Obecnie wiele mówi się o zerwaniu więzi z ciałem, o odcięciu od ciała, utracie kontaktu z doznaniami somatycznymi. I to nie tylko w kontekście traumy.

Zobacz również

Świadomy dotyk
Rozwój
poniedziałek, 20 maja 2019, 02:05

Świadomy dotyk

Dotyk odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Każdy z nas...