LifeFree.pl

Potrzeby młodzieży - co wiemy, o czym zapominamy?

Potrzebują zrozumienia, wsparcia, a jednocześnie poszukują samodzielności i niezależności. W momencie ich hormonalnej burzy bardzo ważne jest, żeby nasza relacja z nastolatkami była zdrowa i otwarta.
Krzysztof Ruba
Krzysztof Ruba

Kreatywność

Chęć doznań, doświadczeń, nowych wydarzeń życiowych jest bardzo wysoka w młodym wieku. Z dużą ilością przeżyć wiąże się duża ilość emocji i inspiracji które rodzą się w głowach i sercach nastolatków. Jej ujście znajdują w postaci wierszy, opowiadań, pamiętników, piosenek, listów. Próbują swoich sił malując, budując coś i konstruując.

W ten sposób młodzi ludzie uzewnętrzniają swoje pragnienia, radości i smutki. Jest to jedyny okres w życiu, kiedy twórczość jest tak powszechna. Wspierajmy ich w tym. Nie pozwólmy zamknąć ich ogromnej kreatywności w schematach i ocen z szkolnych zajęć. To na ile będą korzystać ze swoich pokładów kreatywności w dorosłym życiu będzie w dużej mierze zależało od tego na ile zdołają zachować swoją umiejętność wychodzenia poza schematy. A także na ile zachowają umiejętność korzystania ze swojego twórczego potencjału.

Co możemy zrobić?

Rozmawiajmy z naszymi dziećmi, akceptujmy ich takimi jakie są. Pokazujmy skąd biorą się emocje które nimi targają i uczmy akceptacji swoich słabości. Rozwijajmy ich inteligencje emocjonalną, wzmacniajmy ich wiarę w swoje pomysły i idee, pozwalajmy im poczuć się odpowiedzialnym za wybrane zadania oraz przedsięwzięcia. Bardzo ważne jest aby młodzi ludzie od najwcześniejszych lat poczuli siłę swojej sprawczości i na koniec najważniejsze. Zachęcajmy ich do podejmowania prób i uczenia się w praktyce na swoich błędach aby strach przed porażką nie zatrzymał ich kiedyś na drodze do spełnienia.

A jak Wy sobie radzicie we wspieraniu młodych ludzi bądź swoich dzieci w ich rozwoju? Podzielcie się komentarzami :).

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą propozycją wyprawy rozwojowej dla młodzieży „Szlakiem Odkrywcy. Na szlaku swoich talentów z met. Biegun Marka Kamińskiego” Jest to wyjątkowa propozycja podczas której młodzi ludzie będą uczyć się określać swoje pasje życiowe, cele i mocne strony podczas aktywnych warsztatów rozwojowych prowadzonych przez kwalifikowany zespół w Andaluzji w południowej Hiszpanii.

 


 

Szczegóły znajdziesz tu: http://wyprawy-rozwojowe.pl/wyprawa/szlakiem-odkrywcy/

Bibliografia:

  1. Urszula Borawska-Kowalczyk „Dojrzewanie - trudny czas dla młodzieży i rodziców” Dbam o Zdrowie. www.doz.pl

  2. Cezary Barański „Jak motywować nastolatka do zmiany zachowania” Centrum Dobrej Terapii. www.centrumdobrejterapii.pl

 

Tagi

Ludzie

Krzysztof Ruba

Krzysztof Ruba

Trener
Pilot wypraw od 5 lat tworzący i pilotujący wyjazdy po Ameryce Łacińskiej, Północnej Afryce i Europie. Miłośnik przyrody i wyjazdów z namiotem. Interesuje się kulturami pierwotnymi Ameryki i Europy.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również