LifeFree.pl

Po co nam uważność poprzez ciało?

Uważność - pojęcie ostatnio bardzo popularne, wręcz modne, w rozwoju osobistym odmieniane przez chyba wszystkie przypadki, a jednocześnie nie tracące przez to nic ze swojej jakości.

Uważność - pojęcie ostatnio bardzo popularne, wręcz modne, w rozwoju osobistym odmieniane przez chyba wszystkie przypadki, a jednocześnie nie tracące przez to nic ze swojej jakości. Dla niektórych ma posmak mistyki, innych z kolei kusi egzotyką, a czasami aż prosi się, aby przełożyć ją na "język korzyści", dzięki któremu może zaistnieć w mainstreamie. Nikt nie ma wątpliwości, że uważność zagościła w kulturze Zachodu!

I rzeczywiście - uważność to obecnie niezwykle szerokie pojęcie. Najczęściej jest rozumiana jako świadomość tego, co dzieje się w bieżącej chwili, jako świadomość pozbawiona oceniania, filtrów, komentarzy, ocen. To zdecydowanie praktyka uniwersalna, która dotyczy i umysłu, i ciała.

Jej elementy znajdziemy w praktykach takich jak vipassana, zen, joga, przy czym ostatnią rzeczą na jaką natkniemy się na tych ścieżkach jest mowa właśnie o korzyściach. Uważność zaznacza sie także wyraźnie w technikach pracy z ciałem jak np. w TRE, SE czy szeregu innych bazujących na świadomości ciała.

Jeśli spojrzymy na świadomość ciała jako na subiektywne uprzytamianie sobie doznań cielesnych powstających zarówno pod wpływem bodźców zewnętrznych, jak i wewnętrznych, to nie będziemy mieć wątpliwości, że ciało to właśnie ten obszar codzienności, gdzie uważność jest niezbędna.

Uważność rozumiana może być także jako umiejętność zatrzymania się przy tym, co jest tu i teraz, co pojawia się w naszej percepcji, bez ociągania się i zanurzania w przeszłości, ani nie pędzenia do przeszłości. Po prostu poczucie siebie. I nie oceniania, analizowania tego.

Jak w takim razie ją rozwijać, praktykować i dlaczego warto po nią sięgnąć?

Przede wszystkim warto, abyśmy już na początku uświadomili sobie, że tylko poprzez ciało możemy doświadczać życia. Oczywiście, możemy wciąż "żyć w głowie" i wielu z nas całkiem dobrze sobie w ten sposób radzi. Wędrujemy wtedy od tego, co kiedyś, do tego, co dopiero będzie w przyszłości, a omijamy jedyny pewny i realny punkt rzeczywistości, czyli tu i teraz.

Jednak, jeśli pojawia się w nas poczucie niedosytu, odczucie, że życie toczy się gdzieś tam, a nas wciąż omija, to znak, że jesteśmy gotowi porzucić klatkę umysłu i zacząć doświadczać życia, a nie tylko o nim myśleć. To dobry moment, aby zainteresować się uważnością.

Możemy śmiało powiedzieć, że ciało jest niejako pojazdem, który wiezie nas przez życie, pozwala go doświadczać. Rozwijanie świadomości ciała, a wiec praktykowanie uważności poprzez ciało, pozwala lepiej odczytywać sygnały, które ono wysyła. Z czasem dzięki regularnej praktyce, która wplecie się w naszą codzienność, przełoży to się nie tylko na zdrowie fizyczne, pozwoli zapobiegać urazom, kontuzjom, nie pozwoli umknąć symptomom przemęczenia, nadwyrężenia zasobów energetycznych, ale także pozwoli lepiej radzić sobie z emocjami.

Praktykując uważność poprzez ciało nie ominiemy etapu rozpoznawania emocji, bowiem są one kombinacją doznań, które pojawiają się w ciele. Uwrażliwienie na ciało to ważny krok ku budowaniu wewnętrznej równowagi, tworzeniu zdrowszych relacji nie tylko z innymi, ale przede wszystkim z sobą. Mówi się nawet, że pogłębianie świadomości ciała, które doprowadza nas do odkrycia napięć i blokad w ciele, pozwala poczuć się dobrze przede wszystkim z samym sobą. A to cenny stan!

Uważność, którą będziemy praktykowali poprzez ciało, zbliży nas do wypartych emocji, nauczy z nimi po prostu być, wytrzymać je, a w efekcie wytrzymać siebie. Dzięki temu, mamy szansę podejmować korzystne dla nas i dla innych decyzje nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym. Niektórzy nazywają to podejmowaniem decyzji "z brzucha", który - jako mózg trzewny - jest ściśle związany z naszą intuicją. Pogłębiana świadomość ciała zbliża nas do tego momentu, w którym przestajemy analizować, szukać potwierdzenia na zewnątrz, tylko po prostu wiemy i mamy odwagę wziąć odpowiedzialność za to decyzje wypływająca z "wiedzenia".

Podsumowując:

- dzięki rozwijaniu świadomości ciała właśnie poprzez uważność robimy krok ku zdrowiu, zarówno temu fizycznemu, jak i emocjonalnemu,

- uczymy się obchodzić z naszymi emocjami, zranieniami sprzed lat, jak i tymi bieżącymi, które mają szanse nie "odłożyć się" w ciele jako napięcia i blokady;

- uważność poprzez ciało to droga do dojrzałego podejmowania decyzji, uczenia się rozpoznawania tego, co się z nami dzieje i reagowania na to, co jest, a nie co nam się odpomina z przeszłości;

- to także cenne wsparcie na wybranej przez nas ścieżce rozwoju czy podjętej terapii.

Tagi

Ludzie

Agnieszka Bonar-Sadulska

Agnieszka Bonar-Sadulska

Trener
Trenerka rozwoju osobistego w trakcie szkolenia przygotowującego do rekomendacji trenerskiej PTP (HST). Założycielka Correlation.pl - przestrzeni do rozwijania świadomości ciała. Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu".

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Holistyczne Szkice Trenerskie: O trzymaniu grupy

Rozwój
czwartek, 14 września 2023, 08:03
Co to znaczy trzymać grupę? Trzymać pole, trzymać krąg. Po czym poznać, że ktoś trzyma, że grupa jest trzymana… Z czym kojarzysz trzymanie? Jakie są sposoby trzymania? Kiedy pytam sam siebie, wydaje mi się, że to trzymanie to prowadzenie...
Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Holistyczne Szkice Trenerskie: Czarny łabędź

Rozwój
czwartek, 27 lipca 2023, 11:37
Łabędzie są białe. Kropka. Z daleka rozpoznajesz łabędzia. W locie, czy na wodzie. Łabędź to łabędź. A czarny jest tak rzadki, że trudno uwierzyć w jego istnienie…

Zobacz również