LifeFree.pl

Oswajanie lęku. Holistyczne Szkice Trenerskie

Może zapytać wprost: czego się boisz? Albo pójść dalej i zapytać: co najgorszego może się stać, jeśli…?
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Prawdopodobnie lęk jest najważniejszą emocją, jaka wpływa na zachowanie się człowieka i z jaką trener prowadzący grupę ma do czynienia. Wszystkie zjawiska grupowe związane z oporem i trudnościami w prowadzeniu zajęć są zakorzenione w lęku uczestników.

Jest się czego bać. Lęk jest przedsionkiem zmiany, czyli zapowiada utratę tego, co znane na rzecz tego, co nowe i nieznane. Żeby przekroczyć ten próg, trzeba się wystraszyć – inaczej nie może być mowy o rozwoju. Przeżywanie lęku jest zdrowe, jest bardzo na miejscu. Świadomy tego trener ma wewnętrzną zgodę na taką dynamikę rozwoju i służy pomocą w przeżyciu i wyrażeniu lęku przez uczestnika.

Może zapytać wprost: czego się boisz? Albo pójść dalej i zapytać: co najgorszego może się stać, jeśli…?

Okazuje się, że przeżycie i wyrażenie lęku ma moc jego rozbrajania. A nawet, jeśli lęk dalej jest obecny, to dobrze jest pamiętać, że jest on zaledwie żółtym światłem, a nie czerwonym. Zatem bój się i zrób to, co masz do zrobienia.


Holistyczna Szkoła Trenerów

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Spokój ma końskie oczy. Spójrz w nie! Narzędziownik rozwojowy

Spokój ma końskie oczy. Spójrz w nie! Narzędziownik rozwojowy

Rozwój
poniedziałek, 06 sierpnia 2018, 18:55
Kluczem do sukcesu jest zawsze spokój. Spokój to koncentracja i konsekwencja, dążenie bez lęku.Spójrz w końskie oko! Odkryj spokój. Bez koncentracji i konsekwencji patrzenia, koń odwróci głowę żeby przywołać nas do spokoju...
Rysunek strachu

Rysunek strachu. Jak pokochać opór? Narzędziownik rozwojowy.

Rozwój, Inspiracje
poniedziałek, 06 sierpnia 2018, 18:45
Rysunek osobisty to forma autoterapii, samowsparcia, które możemy podarować sobie bez ograniczeń. Ja proponuję Ci nawet spontaniczne szkice w organizerze. Ćwiczenie to ułatwia pracę ze strachem, czyli oporem, a więc czynnikami na stałe obecnymi w życiu

Zobacz również