LifeFree.pl

Oswajanie lęku. Holistyczne Szkice Trenerskie

Może zapytać wprost: czego się boisz? Albo pójść dalej i zapytać: co najgorszego może się stać, jeśli…?
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Prawdopodobnie lęk jest najważniejszą emocją, jaka wpływa na zachowanie się człowieka i z jaką trener prowadzący grupę ma do czynienia. Wszystkie zjawiska grupowe związane z oporem i trudnościami w prowadzeniu zajęć są zakorzenione w lęku uczestników.

Jest się czego bać. Lęk jest przedsionkiem zmiany, czyli zapowiada utratę tego, co znane na rzecz tego, co nowe i nieznane. Żeby przekroczyć ten próg, trzeba się wystraszyć – inaczej nie może być mowy o rozwoju. Przeżywanie lęku jest zdrowe, jest bardzo na miejscu. Świadomy tego trener ma wewnętrzną zgodę na taką dynamikę rozwoju i służy pomocą w przeżyciu i wyrażeniu lęku przez uczestnika.

Może zapytać wprost: czego się boisz? Albo pójść dalej i zapytać: co najgorszego może się stać, jeśli…?

Okazuje się, że przeżycie i wyrażenie lęku ma moc jego rozbrajania. A nawet, jeśli lęk dalej jest obecny, to dobrze jest pamiętać, że jest on zaledwie żółtym światłem, a nie czerwonym. Zatem bój się i zrób to, co masz do zrobienia.


Holistyczna Szkoła Trenerów

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Rozwój
wtorek, 15 października 2019, 21:19
W grupie zawsze jest miejsce dla błazna, mądrali, niechcącego nic robić, nieobecnego, aktywnego, współpracującego, rozsądnego, porządkującego, zasłuchanego, pilnie piszącego, niezadowolonego i tego co mu coś wypadło…

Zobacz również

Poprzez ciało do Prawdy?
Rozwój
czwartek, 10 października 2019, 21:59

Poprzez ciało do Prawdy?

Przygotowując kilka dni temu wpis chciałam podzielić się z wami...