LifeFree.pl

Mentoring codzienny. Portrety kobiecości. Narzędziownik rozwojowy.

Do dziś nie wiem, jak ma ona na imię ani ile ma lat, bo nie spotkałam jej już ponownie. A jednak zawdzięczam jej pomysł na mentoring codzienny, czyli praktykę konsekwentnego dostrzegania inspirujących cech w osobach, które nie są mentorkami.
Mentoring codzienny. Portrety kobiecości. Narzędziownik rozwojowy.
Mentoring codzienny. Portrety kobiecości. Narzędziownik rozwojowy.

                 Coraz chętniej poszukujemy mentorek. Najczęściej myślimy o kobietach, które odniosły spektakularne sukcesy i bardzo często do takich osób nie mamy bezpośredniego dostępu. Zdarza się też, że ten właśnie bezpośredni dostęp do konkretnej osoby rozczarowuje nas i uderza w naszą motywację. Wszak wizerunek nie jest człowiekiem. Proponuję Ci ćwiczenie z kobiecej uważności na wspierającą obecność innych kobiet. Ćwiczenie to nazwałam mentoringiem codziennym, a polega ono na wyłapywaniu w dostępnych nam, kobietom, innych kobietach ukrytych potencjałów, z których same możemy skorzystać. Potencjałem tym może być określona umiejętność zawodowa, ale i sposób nawiązywania znajomości lub prywatny styl odmawiania. Taki mentoring codzienny wspiera naszą zdolność dostrzegania nawet pojedynczych cech – zalążków sukcesów – bez konieczności całościowej aprobaty dla konkretnej osoby. To ważne, bo czasem warto dostrzec rozwojową cechę w fatalnej, naszym zdaniem, postaci albo zauważyć coś rozwojowego w przypadkowej osobie. Pomysł tego ćwiczenia przyszedł mi do głowy w recepcji mojej szkoły jogi, kiedy czekałam na odbiór kluczy i tych kilka minut wykorzystałam na rozmowę z całkowicie nieznaną mi joginką. Do dziś nie wiem, jak ma ona na imię ani ile ma lat, bo nie spotkałam jej już ponownie. A jednak zawdzięczam jej pomysł na mentoring codzienny, czyli praktykę konsekwentnego dostrzegania inspirujących cech w osobach, które nie są mentorkami. Wypróbuj go i bądź uważna na inspiracje, które wydarzają się zawsze wtedy, kiedy umiemy je dostrzec!

 Ćwiczenia z widzenia

             Mentoring codzienny to praktyka dostrzegania cech ważnych w realizacji naszych celów, zawodowych lub prywatnych - w osobach, które formalnie nie są naszymi mentorkami. Przeciwnie, przydarzają nam się one przypadkiem lub, niezauważone, pomijamy je w codzienności. Chodzi o to, aby umieć świadomie wyjmować te przydatne, a czasem wręcz unikalne cechy, z różnorodnych kontekstów sytuacji i biografii. To taki detektor na widzenie rozwiązań. Kojarzy mi się on ze sztuką wyboru tematu malarskiego lub literackiego. Patrzymy i dostrzegamy, aby z ukrytego potencjału osoby uczynić nasz atut. W ten sposób stajemy się uważne na osoby w naszym otoczeniu niczym malarz na kolory, a pisarz na słowa. Dla nas praktykowanie takiej postawy jest treningiem skutecznego kontaktu. Osoby w naszym otoczeniu czują się przez nas widziane i dostrzegane. Taki kapitał świadomego kontaktu otwiera nam każde drzwi. Dlaczego? Bo każdy z nas chce być widziany i dostrzegany. A skoro patrzymy - wypatrzymy to, czego potrzebujemy. Kreatywność to sztuka dostrzegania rozwiązań. Dlatego widzenie osób poprzez ich ukryte lub nieoczywiste potencjały jest podstawą mentoringu codziennego, tak ważnego dla kobiet w rozwoju.

 

 

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Potrzebujemy oddechu. Przekonania

Potrzebujemy oddechu. Przekonania

Rozwój
środa, 13 lutego 2019, 12:32
Na fali łagodnego oddechu wchodzimy w to, co w naszym życiu zatrzymane. W te sytuacje, w których doświadczamy trudności. Zanurzamy się w nie i spotykamy się ze swoimi przekonaniami i emocjami.
Potrzebujemy oddechu

Potrzebujemy oddechu

Rozwój
piątek, 15 lutego 2019, 13:35
Potrzebujemy oddechu, aby dostarczyć tlen do wewnętrznego spalania i wytwarzania energii życiowej. Im głębiej oddychamy, tym więcej mamy energii w sobie.

Zobacz również

NIC
Rozwój
środa, 14 listopada 2018, 00:16

O robieniu NIC.

Cisza, której wielu uczestników bardzo się boi, i podobnie wielu...