LifeFree.pl

Koncert Harmonii Sfer - recenzja

Byłam ostatnio na koncercie. Tyle, że to nie był zwykły koncert. Dlatego też chcę się podzielić swoimi odczuciami jako uczestnik, bo polecam go z całego serca.
Katarzyna Lessmann Czardybon
Katarzyna Lessmann Czardybon

Razem z ekipą z HST wybraliśmy się po zajęciach integracyjnie na koncert Harmonii Sfer do „Jogi Życia”, do siedziby Biblioteki Śląskiej ( przy ul. Francuskiej w Katowicach). Głównym założeniem koncertu jest jego czysto relaksacyjna natura. Odstresowanie, odprężenie, po prostu chill i reset. Ogromny „luksus” w naszym dzisiejszym świecie, gdzie wszystko musi być szybciej, mocniej, bardziej i więcej.

Koncert Chill & Sound Harmonii Sfer odbył się na sali do ćwiczeń. Do dyspozycji uczestników były przygotowane karimaty, koce i sporo miejsca, aby ułożyć się wygodnie, a nawet totalnie odpłynąć, bo wydaje mi się, że nawet słyszałam chrapanie. Co nie jest absolutnie problemem, bo nawet jeśli śpimy, dobroczynne działanie dźwięku będzie nas otulać i harmonizować. Wibracje gongu i mis tybetańskich wpływają terapeutycznie i bezpośrednio na komórki w naszym ciele, uruchamiając procesy zdrowienia. Przed koncertem Natalia zadbała o uczestników, robiąc rundę dokoła, oczyściła energię pomieszczenia kamertonami i przygotowała bezpieczną przestrzeń dla 4 stron świata.

Były gongi, misy, kamertony, gitara, klawisze, kij deszczowy, didgeridoo, śpiew i intonacja.

No i ten bęben… ten bęben coś mi zrobił. Nie wiedziałam do końca co.

Ktoś może pomyśleć: „Dziewczynę fantazja poniosła.”

Ja odpowiem na to: „ i tak, i nie …”

Rozmawiałam o tym z Natalią, jej bęben szamański był tworzony z intencją dla niej, wykonany na zamówienie. Opowiadała, że na początku musieli się dostroić, poznać, wyczuć z instrumentem. Bęben szamański pomaga wchodzić w trans i uwalniać emocje. Jego rytm to bicie serca naszej matki, jeszcze z okresu prenatalnego. Wyruszamy w podróż dźwiękową, uaktywnia się nasza pamięć muzyczna.

Akurat ten konkretnie instrument tak mocno mnie zaintrygował. Również moja przyjaciółka Dorota, siedzi głębiej w temacie, nawet swój bęben „rodziła”. Uczestniczyła w warsztacie „Narodziny bębna” w Ośrodku w Polu w Gajrowskiem, prowadził go Marcin Jaguar Kuc. Nie bez znaczenia jest również to, kto się bębnem posługuje. Szaman służy, a bęben otwiera.

No i oczywiście jak to piszę, to już czuję jak mnie ciągnie, żeby w takim warsztacie również wziąć udział.

 

Spytałam też o inspiracje, jak to się zaczęło, jak powstali. Natalia Białowąs wcześniej dawała koncerty muzykoterapeutyczne na kamertonach. Marcin Czyż współtworzył kilka zespołów, grał na gitarze, gongach i misach, był wokalistą i tekściarzem. Spotkali się 3 lata temu, po raz pierwszy zagrali wspólnie na warsztacie rysowania mandali. Powstał niezwykły efekt, efekt czystej synergii i postanowili grać razem więcej. Na koncercie w Katowicach dołączyła do nich również żona Marcina, Hania, która grała na klawiszach i poszumiewała kijem deszczowym i dzwonkami.

Marcin jest również autorem tekstów dla Harmonii Sfer, śpiewa po polsku ale inspiruje się też twórczością Devy Premal (na koncercie mogliśmy posłuchać wspaniałej mantry Gayatri).

 

A może Ty też tam byłaś /-łeś ?

Jestem ciekawa Twoich odczuć w komentarzu.

Koncerty Harmonii Sfer odbywają się jednorazowo lub cyklicznie: w Katowicach, Zabrzu, Żorach, Kędzierzynie Koźlu. Najbliższe wydarzenia można wyśledzić na fun page’u Harmonii Sfer.

 


Fotografia na stronie głównej: Tomasz Bacza

 

Tagi

Ludzie

Katarzyna Lessmann Czardybon

Katarzyna Lessmann Czardybon

Trener
Z wykształcenia filolożka i tłumaczka. Ukończyła rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Studiowała również filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Przyjmij. Nie odrzucaj.

Rozwój
wtorek, 02 czerwca 2020, 10:27
Jak radzić sobie z tym, co zapisało ciało? Jak przyjąć to, co było tak trudne, że musiało zostać zepchnięte? I jaki jest w ogóle sens wsłuchiwania się w to, co ciało mówi?

Zobacz również

Twój Wewnętrzny Głos
Rozwój
piątek, 29 maja 2020, 17:55

Twój Wewnętrzny Głos

Nikt nie ma już wątpliwości, że mózg oddziaływuje na pracę...