LifeFree.pl

Czym jest równowaga? Holistyczne Szkice Trenerskie

Równowaga nie jest stabilnym punktem. Równowaga również jest procesem. Polega on na nieustannym oscylowaniu wokół domniemanego punktu równowagi.
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Równowaga jest wartością dla wielu ludzi. Zwykle wyobrażamy sobie, że jest to jakiś punkt, którego osiągnięcie zagwarantuje spokój, ulgę i zadowolenie. A raz osiągnięta równowaga będzie broniona jak prawdziwy skarb. W tych oczekiwaniach po raz kolejny ujawnia się tęsknota za życiem łatwym, wygodnym i przyjemnym. Któż z nas nie chciałby rozkoszować się tak ustalonym porządkiem. Raz na zawsze.

A jednak te oczekiwania są sprzeczne z naturą rzeczy. Przede wszystkim zaprzeczają, że istotą rzeczywistości jest nieustana zmiana i ruch. Pracując z grupą, widzimy, że ciągle się ona zmienia.

Czym zatem jest równowaga? Czy da się ją osiągnąć w pracy z ludźmi?

Równowaga nie jest stabilnym punktem. Równowaga również jest procesem. Polega on na nieustannym oscylowaniu wokół domniemanego punktu równowagi. Ten punkt jest raczej ideą, konstrukcją myślową, postulatem niż konkretnym stanem realnie istniejącym. Lepiej jest więc mówić o procesie równoważenia niż o równowadze jako czymś stałym.

 


 Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

Zobacz poprzedni Szkic.

Zobacz kolejny Szkic.

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie: Trener czyli coach?

Holistyczne Szkice Trenerskie: Trener czyli coach?

Rozwój
środa, 19 lutego 2020, 19:12
Może i wy spotykacie się z takim zjawiskiem, że ludzie mylą te dwa zawody. Dla wielu osób nawet trener, coach, terapeuta, facylitator, wykładowca to synonimy.

Zobacz również

Po co "wracać do siebie"?
Rozwój
piątek, 14 lutego 2020, 23:34

Po co "wracać do siebie"?

Jak żyć, skoro zmiana goni zmianę oraz zaczyna docierać do...