LifeFree.pl

Czym jest równowaga? Holistyczne Szkice Trenerskie

Równowaga nie jest stabilnym punktem. Równowaga również jest procesem. Polega on na nieustannym oscylowaniu wokół domniemanego punktu równowagi.
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska
Ryszard Kulik, fot. Katarzyna Czajkowska

Równowaga jest wartością dla wielu ludzi. Zwykle wyobrażamy sobie, że jest to jakiś punkt, którego osiągnięcie zagwarantuje spokój, ulgę i zadowolenie. A raz osiągnięta równowaga będzie broniona jak prawdziwy skarb. W tych oczekiwaniach po raz kolejny ujawnia się tęsknota za życiem łatwym, wygodnym i przyjemnym. Któż z nas nie chciałby rozkoszować się tak ustalonym porządkiem. Raz na zawsze.

A jednak te oczekiwania są sprzeczne z naturą rzeczy. Przede wszystkim zaprzeczają, że istotą rzeczywistości jest nieustana zmiana i ruch. Pracując z grupą, widzimy, że ciągle się ona zmienia.

Czym zatem jest równowaga? Czy da się ją osiągnąć w pracy z ludźmi?

Równowaga nie jest stabilnym punktem. Równowaga również jest procesem. Polega on na nieustannym oscylowaniu wokół domniemanego punktu równowagi. Ten punkt jest raczej ideą, konstrukcją myślową, postulatem niż konkretnym stanem realnie istniejącym. Lepiej jest więc mówić o procesie równoważenia niż o równowadze jako czymś stałym.

 


 Autorski cykl Holistyczne Szkice Trenerskie powstał w ramach Holistycznej Szkoły Trenerów.

Zobacz poprzedni Szkic.

Zobacz kolejny Szkic.

Tagi

Ludzie

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik

Trener
doktor psychologii, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (rekomendacja II st.) Od 26 lat zaangażowany w prowadzenie grup w ramach edukacji psychologicznej i ekologicznej.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Rozwój
wtorek, 15 października 2019, 21:19
W grupie zawsze jest miejsce dla błazna, mądrali, niechcącego nic robić, nieobecnego, aktywnego, współpracującego, rozsądnego, porządkującego, zasłuchanego, pilnie piszącego, niezadowolonego i tego co mu coś wypadło…

Zobacz również

Poprzez ciało do Prawdy?
Rozwój
czwartek, 10 października 2019, 21:59

Poprzez ciało do Prawdy?

Przygotowując kilka dni temu wpis chciałam podzielić się z wami...