LifeFree.pl

Ciało w praktyce uważności

W praktyce uważności zwracamy się w stronę bieżącego doświadczenia, czyli tego, co się wydarza tu i teraz.
Emilia Ślimko
Emilia Ślimko

W naszym kręgu kulturowym doznawanie bycia „tu i teraz” jest silnie uwarunkowane przez myślenie i wyobrażenia, a przeniesienie punktu ciężkości naszego doświadczenia na aktywność umysłu sprawia, że doznania cielesne pomijamy albo traktujemy je jako te mniej ważne, bez znaczenia, często przeszkadzające.

Ciało a pełnia doświadczenia „tu i teraz”

Praktyka uważności (czy szerzej medytacji) uczy nas, że kluczem do odczuwania bieżącego doświadczenia jest kontakt z doznaniami właśnie na poziomie ciała. Dzięki ucieleśnieniu praktyki możliwe jest doznanie pełni naszego ludzkiego doświadczenia. W praktyce dążymy do objęcia uwagą myśli, emocji i uczuć oraz doznań w ciele, czyli rozszerzamy „przytomność” na wszystkie aspekty tego, co się wydarza w danym momencie. Wraz z pogłębianiem praktyki staje się jasne, że myśli są zmienne, przychodzą i odchodzą, są jedynie wytworem umysłu i nie są rzeczywiste. Tak samo zaczynamy postrzegać emocje – te pojawiają się i znikają, jako nasze reakcje, na to co nam się w życiu przytrafia. Zauważamy, że dookoła przeżywanych przez nas emocji, tworzymy kolejne myśli formujące całe historie, determinujące nasze postrzeganie świata. Widzimy więc, że nasze postrzeganie nie jest wolne, a tym, co go ogranicza są nierzeczywiste wytwory umysłu. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam właśnie ciało, jako obiektywnie istniejąca „kotwica” łącząca nas z rzeczywistością. W medytacji vipassana mówi się otwarcie, że wrażenia w ciele są jedynymi dostępnymi dla nas w ludzkim doświadczeniu wydarzającymi się naprawdę faktami. Dzięki nim jesteśmy w stanie obserwować rzeczywistość, taką jaka jest, bez projekcji umysłu, w jej zmieniającej się nieustannie postaci. Ciało posiada swoją mądrość, za którą możemy podążać. Jest schronieniem, ostoją, na którym może się oprzeć umysł. Przywołuje nas do życia chwilą obecną - przywołuje nas nieustannie do pozostawiania w uważności.

 

Emocje w ciele

 

Praktykowanie uważności przynosi niesamowite odkrycie, które pokrywa się ustaleniami współczesnej nauki – zauważamy, że wszystkie emocje to właściwe zbiór odczuć cielesnych powiązanych z myślami i wyobrażeniami. Zaczynamy dostrzegać, że bodźce zewnętrzne ocenianie są nieustannie przez nasz umysł, wysyłający następnie sygnały do ciała (czy bodziec jest dla nas zagrożeniem, przyjemnością, czy jest neutralny). Procesy w ciele, przejawiające się w postaci emocji, są więc odpowiedzią na interpretację bodźca, która zaszła na poziomie naszego umysłu. Doznana emocja jest następnie podstawą do kolejnych myśli, które mogą tę emocję np. wzmacniać, tłumić i wyzwalać kolejne. Niezwykle często nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jaką emocję odczuwamy i poddajemy się myślom, pojawiającym się automatycznie (jako wyuczonym przez całe życie schematom reakcji). Dzięki ucieleśnieniu praktyki uczymy się poznawać i eksplorować emocje na poziomie ciała, co przybliża nas do prawdy o danym doświadczeniu. Emocje często nas przerażają. Boimy się, że nami zawładną, że stracimy z ich powodu kontrolę nad życiem. Dzieje się tak dlatego, że odczuwając emocję uruchomiliśmy już całą lawinę skojarzeń i historii w naszym umyśle. Zejście uwagą do doznań w ciele – emocji na poziomie ciała, pozwala wyzwolić się od automatycznych interpretacji umysłu oraz zapobiec eskalacji cierpienia. To zwiększa naszą umiejętność bycia z trudnymi emocjami, gdyż te okazują się łatwiejsze do zniesienia. 

 

 

Holistyczna Szkoła Trenerów

 

 

Tagi

Ludzie

Emilia Ślimko

Emilia Ślimko

Trener
nauczycielka medytacji uważności (mindfulness), w procesie certyfikacji w Mindfulness Association UK. Edukatorka i aktywistka ekologiczna. Ekspertka w realizacji kampanii związanych z edukacją globalną. Współzałożycielka Fundacji Otwarty Plan.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Holistyczne Szkice Trenerskie. Pole czy role?

Rozwój
wtorek, 15 października 2019, 21:19
W grupie zawsze jest miejsce dla błazna, mądrali, niechcącego nic robić, nieobecnego, aktywnego, współpracującego, rozsądnego, porządkującego, zasłuchanego, pilnie piszącego, niezadowolonego i tego co mu coś wypadło…

Zobacz również

Poprzez ciało do Prawdy?
Rozwój
czwartek, 10 października 2019, 21:59

Poprzez ciało do Prawdy?

Przygotowując kilka dni temu wpis chciałam podzielić się z wami...